2018. február 24., szombat

Juhtúrós sztrapacska


A sztrapacskával még gyerekkoromban ismerkedtem meg amikor anno Csehszlovákiába jártunk szüleimmel síelni. Azonban régen itthon sztrapacskát nem készítettünk valahogy nálunk nem volt "divat". Körülbelül 19 éves lehettem, amikor össze ismerkedtem egy nálamnál három négy évvel idősebb lánnyal, aki akkor már férjnél volt és ő csinált sztrapacskát. De, olyan sok bizodalmam nem volt benne mert a színe zöldesszürke volt. Később anyósomtól megtanultam, hogy hogy kell csinálni, de ez a zöldes színe még, akkor is zavart. Ezután jutott eszembe, hogyha a krumplit összeforgatom az olajjal, akkor nem oxidálódik és nem lesz zöld.


Hozzávalók:
50 deka burgonya
liszt
2 db tojás
25 dkg brinza,  juhtúró 🐑
10 dkg Füstölt szalonna 🥓
Tejföl


Elkészítés:
A krumplit meghámozzuk és kis lyukú reszelőn lereszeljük, amikor a krumplit lereszeltük, egy két evőkanál olajat keverjünk bele, így nem tud oxidálódni -bezöldülni- a krumpli.
Majd hozzá tesszük a két egész tojást, kicsit megsózzuk és annyi lisztet keverünk hozzá, amennyit felvesz. Egy elég masszív nokedli tésztát kell csinálnunk. Vizet nem teszünk hozzá.
Lábasban felrakunk vizet megsózzuk egy kis olajat öntünk bele és amikor forr bele szaggatjuk a nokedlit. Minél kisebb a nokedli annál finomabb lesz.
A 10 dkg szalonnát kis kockákra vágjuk mikróban egy tányérban megpirítjuk kb két perc alatt megvan.
Amikor készen van a nokedli rászedjük a sült szalonnára összekeverjük, majd a tetejére rakjuk a juhtúrót és vagy sütőben vagy mikróban ráolvasztjuk a tetejére. Tejföllel tálaljuk.

2018. február 18., vasárnap

Zöldséges vörösboros marhapörkölt

Nem Burgundi marha ragu, de nem is marhapörkölt. Igazából nem tudtam, hogy mi lesz a vége, amikor elkezdtem a főzést.   Volt itthon marhahús, és zöldség, mivel pénteken még vadasra gondoltam. Ma viszont inkább ettem volna pörköltet, de mivel volt zöldségem  is így azt is fel akartam használni. Egy kicsit felturbóztam és egy kitűnő mix lett belőle.


Hozzávalók:
60 deka marhahús
2 fej vöröshagyma
2 evőkanál olaj
kb. 5 dl száraz vörösbor
1 nagyobb paradicsom (nekem ez a mélyhűtőben volt, mivel most tél van)
1 fél zöldpaprika
2 gerezd fokhagyma
Worchester szósz
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
2 db babérlevél
20 deka gomba
1 púpos kk liszt

Elkészítés:
A hagymát apró kockára vágjuk és olajon megdinszteljük, közben hozzáadjuk a paradicsomot és a zöldpaprikát. A marhahúst megmossuk, majd apró kockára vágjuk, amikor a hagyma üveges, rátesszük.
Amikor a hús fehér és levet eresztett, sózzuk borsozzuk, a pirospaprikát rászórjuk és felöntjük vörösborral, beletesszük a babérlevelet és a fokhagymát Worchester szószt. Kis fokozaton főzzük. Zöldségeket megtisztítjuk karikára vágjuk,  amikor a marhahús már majdnem puha, akkor hozzá adjuk és így főzzük tovább. Amikor puha a marhahús és a zöldségek is (nem kell szét főzni a répát), akkor meghintjük egy púpos kávéskanál liszttel és összekeverjük. Ha menet közben elfőlne a leve, akkor vörösborral pótoljuk. Én tésztát főztem ki hozzá, mert már se kedvem, se időm nem volt ahhoz, hogy krokett egy csináljak. De igazából a krumplikrokett el tudom igazából elképzelni ezt az ételt.

2018. február 10., szombat

Rizsfelfújt

Gyerekkoromban nagyon sokszor került az asztalra rizsfelfújt. A két unokaöcsém rettenetesen szerette, én nem voltam annyira oda érte, de megettem. Általában péntekenként készült, mert akkor nem ettünk húst és a nagymamám repertoárjából többször előkerült. Aztán később édesanyám is  sokszor csinált nyaranta a Balatonon amikor sok volt a vendég gyerek, mivel ez volt, amit majdnem minden gyerek szeretett, egy picit édesség is viszont laktat.
Most édesanyám receptje szerint készítettem el rizsfelfújtat.



Hozzávalók:
8 marék rizs
8 evőkanál cukor
1/2  liter tej
1/4 liter víz
10 deka vaj vagy margarin
4 darab tojás
1 csomag  vaníliás cukor

Elkészítés:
A tejet és a vizet ki mérjük összeöntjük. Hozzáadjuk a rizst és a cukrot. Kis fokozaton sűrű keverés mellett a rizst puhára főzzük. Amikor kész és majdnem kihűlt, belekeverjük a 10 deka vajat. Majd a 4 tojás sárgáját összekeverjük a vaníliás cukorral és a kihűlt masszába belekeverjük Ezt követően  a tojásfehérjét kemény habbá felverjük és óvatosan belekeverjük a masszába. Egy tepsit vagy tortaformát kikenünk vajjal és beleöntjük a masszát.
150 fokos előre melegített sütőben kb. 30-35 percig sütjük míg  a teteje barnás pirosas lesz. Ízlés szerint málnaszörppel, olvasztott sárgabarack lekvárral tálaljuk.



2018. február 3., szombat

Töltött paprika








Hozzávalók:
70 dkg sertés darált hús
1 közepes fej vöröshagyma
2 tojás
kb. 1,5 liter 100%-os paradicsomlé
2 marék rizs
majoránna

bors
cukor
olaj
liszt

Elkészítés: 
A vöröshagymát megpucoljuk és apró kockákra vágjuk kevés olajon megdinszteljük.
A darált húst egy tálba tesszük, és összekeverjük a rizzsel, fűszerekkel - majoránnával, sóval, borssal-  beleütjük a két tojást és a  kihűlt a hagymát.
Majd gombócokat formálunk belőle, 1- 2 db Tv paprikának kivesszük a csumáját és megtöltjük. A gombócokat beletesszük egy lábosba, vízzel (én forró vízzel szoktam felönteni) félig felöntjük, majd rájöttük a paradicsomlevet, hogy ellepje, kicsit megsózzuk  és készre főzzük. Amikor megfőtt kivesszük a gombócokat, egy laza (piros paprika nélküli)  rántással  berántjuk, hogy ne legyen nagyon sűrű.
Ízlés szerint még sor és cukorral ízesítjük.